top of page

GRUPA PRZEDSZKOLNA

Punkt przedszkolny działa w godzinach 9.00-14.00.  

Jest to czas wystarczający na rozpoczęcie przygody z przedszkolem.

Możliwe jest przedłużenie opieki indywidualnie, za dodatkową opłatą.

Każdy dzień ma swój stały, spokojny rytm, w którym dziecko może się odnaleźć.

Każdemu dniu tygodnia towarzyszy inna aktywność. Jednego dnia malowanie,innego szycie, pieczenie chleba czy praca z drewnem. We wtorki odwiedza nas Wujek Muzyczny ze swoimi instrumentami i piosenkami. W środy dzieci uczestniczą w zajęciach eurytmi -sztuki ruchu i słowa, prowadzonych przez Beatę Kosowicz.

W piątki organizujemy "leśne przedszkole"- dzieci wychodzą na pół dnia do lasu, zanurzać się w gąszcz przygód :)

KOMORÓW, GRANICKA 7

Grupę prowadzi Magda Smolińska-ukonćzyła Studium Edukacji Niezależnej na UW, Wydział Pedagogiki na Akademi Pedagogiki Specalnej, Animację Społeczno - Kulturową na Akademi Pedagoki Specjalnej oraz Klasyczne i Alternatywne Formy Wychowania Przedszkolengo , prowdziła warsztaty z rekodzieła w Sztukarni a przede wszystkim podnad 8 lat temu rozpoczeła pracę w przedszkolach waldorfskich. kiedy starsza córka dorosła do przedszkola rozpoczeła prace w Komorowie i tutaj jest Ciocia prowadzącą grupę​

Grupa jest różna wiekowo, tak by dzieci uczyły się od siebie nawzajem nowych umiejetności, ale też braterskiej troski i pomagania młodszym.

 

Od września 2016 posiadamy uprawnienia punktu przedszkolnego.

 W CIĄGU DNIA:

Swobodna zabawa

to czas na rozwój wyobraźni, na odwzorowanie otaczającej dziecko rzeczywistości, na zrozumienie różnych sytuacji z życia codziennego, na uczenie się poprzez naśladowanie i odwzorowywanie świata dorosłych i wreszcie na naukę negocjacji, prowadzenia rozmowy, przestrzegania zasad czy odgrywania ról jakich wymaga aktualnie zabawa. To czas na rozwój społeczny, na słuchanie tego, co mówi kolega lub koleżanka, na dostosowanie się do reguł wymyślonych przez przez kogoś innego lub nauka negocjacji by przekonać i zachęcić partnera do własnej wizji zabawy. Dzięki swobodnej zabawie dziecko uczy się jak być w relacji z drugim człowiekiem, dowiaduje się także jakie są jego potrzeby i rozwija własną kreatywność, buduje poczucie własnej tożsamości i możliwości działania w otaczającym je świecie. 

 

W czasie swobodnej zabawy dorośli wykonują w obecności dzieci przeróżne czynności, które z jednej strony są niezbędne dla funkcjonowania grupy - np porządkowanie sali czy wykonywanie zabawek, z drugiej zaś mają na celu zainspirowanie dzieci do próbowania i uczenia się nowych czynności. Taka wykonywana przez dorosłych praca inspiruje dzieci do przyglądania się temu, co i jak robi dorosły i do włączania się w daną aktywność. Aktywność dzieci jest wtedy inspirowana, tym co robi dorosły. Może to być np. wspólne czyszczenie papierem ściernym przyniesionego z dworu kawałka drewna i zamienienie go  ten sposób w klocek, wykorzystany potem w czasie swobodnej zabawy. Może to być także lepienie z wosku, czy dekorowanie świec, może być tkanie i szycie, rysowanie i malowanie. Powstałe w ten sposób dzieło może być później ozdobą sali, zabawką czy dziełem, które można zabrać do domu. Włączając się w aktywność wykonywaną przez dorosłego dziecko z jednej strony uczy się wykonywania tej czynności, z drugiej zaś czyni to dzięki zaangażowaniu własnej woli i kierowane własną ciekawością i fascynacją otaczającym światem. W ten sposób dziecko rozwija w sobie przekonanie, że świat jest ciekawy. Budzi się pasja do uczenia się nowych rzeczy, do ćwiczenia różnych umiejętności i pokonywaniu trudności z własnej woli. Jest to zupełnie inne doświadczenie niż wtedy, gdy nauczyciel narzuca dziecku, co i jak ma robić. W czasie wykonywania czynności zainspirowanej aktywnością dorosłego dziecko także w naturalny sposób przyjmuje rolę ucznia podążającego za dorosłym, który w naturalny sposób zdobywa w ten sposób swój autorytet.   

 

W czasie korowodu, czyli wspólnych zabaw w kółeczku nauczyciel pokazuje i zachęca do naśladowania. Na korowód składają się wiersze i piosenki w artystyczny sposób opowiadające o otaczającym świecie i zmieniających się porach roku. To także czas na zabawy paluszkowe, zabawy integrujące grupę, na bycie razem, na podporządkowanie się pewnej strukturze i oczekiwaniom osoby prowadzącej. 

 

Drugie śniadanie

to czas na posiłek, na przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania się przy stole, na stosowanie zwrotów grzecznościowych, na wspólną rozmowę i wymianę doświadczeń, na dzielenie się chlebem oraz przyniesionymi przez dzieci owocami. 

 

Zabawa w ogrodzie

zabawa na świeżym powietrzu to doskonała okazja do zaspokojenia właściwej każdemu potrzeby ruchu.Ponieważ wychodzimy na dwór CODZIENNIE, dzieci mogą doświadczać różnych zjawisk atmosferycznych i warunków pogodowych. To także czas na wspólną zabawę i pracę w ogrodzie. Dzieci sadzą cebulki kwiatów, podlewają rośliny, grabią liście i radośnie się bawią.  

Popołudniowy odpoczynek 

to chwila na wyciszenie, na sen, na wspólne pogrywanie na instrumencie, prowadzone przyciszony głosem rozmowy. 

 

Dzień kończy się baśnią opowiadaną przez ciocię.

Ta sama opowieść towarzyszy dzieciom przez cały tydzień. Dzięki temu nie tylko zaspokojona jest dziecięca potrzeba powtarzalności i przewidywalności lecz także jest to doskonała okazja do ćwiczenia pamięci. Jest to także czas na wewnętrzne przeżycie przez dziecko zawartych w baśni treści, stworzenie w wyobraźni własnego obrazu i w dziecięcy sposób zrozumienia obowiązujących zasad czy przekazów moralnych. Każda baśń ma znaczenie nie tylko artystyczne lecz także wychowawcze. Dzieci uczą się także koncentracji uwagi na słowie mówionym i słuchania tego, przekazuje nauczyciel. 

 

 

  • c-facebook
bottom of page